close
تبلیغات در اینترنت
ابزار ساخت جايگاه تبليغات

امکانات روستای سرای

 

بسمه تعالی


((سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت  جهادی ))


-روستای سرای دارای امکانات ،آب،برق،گاز،تلفن ثابت و همراه ، اینترنت پرسرعت  - adslنیروگاه سیکل ترکیبی در حال احداث، کارخانه آجر پذی ،شرکت تعاونی تولید روستایی و شرکت کشت و صنعت سهند می باشد و مردم روستا امور بانکی را از طریق پست بانک انجام می دهند.

2-گویش آذری و لهجه منطقه را دارا می باشد.

3-از نظر وضعیت اماکن اقامتی و پذیرائی هیچ امکاناتی در این روستا وجود ندارد.

4-بهترین زمان استفاده از طبعیت روستا ،فصل بهار می باشد .

5-غذای محلی : زنان روستا در فصول مختلف با استفاده از گیاهان محلی روستا آش محلی و خطاب (نوعی بربری ) می پزند.

6-لباس محلی روستا : بیشتر زنان روستایی از لباسهای محلی با ویژگی پوشاننده استفاده و هنوز هم این نوع پوشش بین زنان روستائی رواج دارد .

7-اهم سوغات روستا مربوط به لبنیات ( شیر – پنیر – ماست –کره – دوغ )- سبزیجات محلی – فطیر سنتی و تخم مرغ محلی می باشد.

8-محصولات دامی و کشاورزی : یونجه –گندم –جو- گلزا –سیب زمینی –پیاز –جغندر قند-کدو  تولیدات کشاورزی روستا است که بصورت مکانیزه و آبیاری تحت فشار کشت می شود .و محصولات دامی روستا با پرورش گاو میش- گاو –گوسفند –بز رواج داشته و تولیدات  پنیر – شیر – دوغ- کره- ماست- از عمده ترین محصولات لبنی منطقه به شمار می رود.

9-مراسم و تقویم روستا:ایام محرم عزاداری حضرت سید الشهدا انجام و در روز عاشورای حسینی شبیه گردانی اجرا و در این ایام ، اعیاد شبانیه و میلاد ائمه معصومین (ع) مراسم  برگزار می گرددو  احسان و نذورات بصورت دسته جمعی از طریق اهالی روستا

 

انجام می پذیرد.و در روز یوم اله 22 بهمن ماه هر سال در روستا راهپیمایی انجام و در رحلت حضرت امام خمینی (ره) مراسم بزرگداشتی منعقد می گردد.

10-از مراسمات روز چهارشنبه سوری می توان به گورشاخ سالاماخ اشاره داشته که بیشر عروس و دامادها این کار را انجام می دهند .

و از دیگر مراسمات آخر چهارشنبه سوری ،مردم روستا به صورت دسته جمعی بر روی آب راه رفته و آقایان به کوتاه کردن ناخنها و خانمها به کوتاه کردن موی سرشان و پوشیدن لباس نو اعتقاد خاصی دارند .در این روز اهالی و به خصوص دختران از روی آب پریده و به زبان محلی می گویند : آتل باتیل چهارشنبه ،بختیم آچیل چهارشنبه –آغریم ،بوغروم ،بوردا قالسین.

در این روز اهالی پشت بامهای گلی خود رفته به آتش بازی مشغول می باشندو هنگام این عمل می گویند : آتل باتیل چهارشنبه ،بختیم آچیل چهارشنبه –آغریم ،بوغروم ،بوردا قالسین.

11-در خصوص جاذبه های گردشگری روستا، می توان به حمام قدیمی روستا(خزنه حمام ) که اخیرا" فاز اول آن توسط سازمان میراث فرهنگی، مرمت و باز زنده سازی شده است –تپه مینجیق (به زبان محلی مینجیق تپه ) تپه گور (گور تپه) پیر اصل کند-پیر پنج خواهر (بش باجیلار )- قنات خشک شده روستا- شرکت کشت و سهند سرای، سد خاکی که سالیان قبل توسط خود اهالی احداث گردیده و لی به دلیل احداث سد پارام بی آب می باشد ، طبیعت بکر و چشم انداز کشاورزی روستا اشاره کرد .

12-روستاهای همجوار روستای سرای : شمالا": گیلدیر –بیلوردی –مینق جنوبا": آرباطان غربا" : احمد آباد- شیخ رجب  شرقا" : پارام می باشد که رفت و آمد این روستا ها به سمت مرکز شهرستان از مسیر روستای سرای می باشد و تردد شهر های هریس -کلوانق –زرنق – مهربان – بخشایش و اکثر روستاها به سمت مرکز استان و شهر اهر ازمسیر روستای سرای می باشد .

13- جمعیت روستای سرای از هشت طایفه تشکیل شده است .

1-    حاجیلار :

2-    علی اصغر لو :

3-    علیلو :

4-    علیکدلو :

5-    حاجی علی خانلو :

6-    غفارلو :

7-    حاج حسینلو :

8-    صادقلو :

14-کل زمین های زراعی روستای سرای 72 جفت بوده  که زمین زراعی از نظر مرغوبیت خاک بطورمساوی بین طایفه ها تقسیم شده است . آب کشاورزی نیز بر حسب زمین زراعی بین طایفه ها  تقسیم شده که دور گردش آب زراعی بر حسب نیاز محصول به آب ،12 روز می باشد .

 

14-طرح هادی: فاز اول توسط اداره محترم جهاد کشاورزی اجرا شده که اجرای فاز دوم آن نیاز مبرم این روستا می باشد .

15-فاصله تا نزدیکترین پاسگاه نیروی انتظامی پاسگاه (شهر بخشایش ) 9 کیلومتر می باشد .

16-مرکز بهداشت، مدارس دخترانه و پسرانه تا مقطع پیش دانشگاهی ، ساختمان دهیاری ، شرکت تعاونی تولید روستای و ساختمان مخابرات در این روستا دایر می باشد.

17- فاصله تا مرکز بخش خواجه 30 کیلومتر تا مرکز  شهرستان هریس 14 کیلومتر و تا مرکز استان 55 کیلومتر می باشد.

18- روستای سرای با موقعیت چهارراهی و مرکز شهرستان هریس از لحاظ جغرافیایی، دارای 1500 نفر جمعیت و 373 خانوار می باشد .

19-از صنایع دستی روستا  کفاشی و فرش دستباف بوده و رنگرزی فرش چه به صورت گیاهی و شیمیایی هم توسط بافندگان فرش و هم در مکانهای بخصوص آن انجام می پذیرد ، و خانمهای روستا به جوراب بافی (ایپک جوراب ) نیز مشغول می باشند .


: مهدي حسن زاده
: جمعه 20 تير 1393 : 102
ADS By Saray1